Dlaczego niszczarka nie działa? – typowe powody

8 listopada 2018

Eksploatacja niszczarki

Kiedy kupujemy niszczarkę dokumentów do biura lub do domu, przyświeca nam chęć ułatwienia i przyspieszenia sobie pracy. Niszczarkę kupuje się na lata i tak też projektowane są te urządzenia. Na każde z nich jest co najmniej roczna gwarancja, ale zazwyczaj trwa ona znacznie dłużej. W jej trakcie wszystkie wady urządzenia skutkujące jego nieprawidłowym działaniem lub po prostu odmówieniem posłuszeństwa mogą być usuwane za darmo.

Możliwe jest nawet wymienienie urządzenia na nowe. Nie zawsze jednak gwarancja zostanie uznana. Jeśli zepsujemy niszczarkę ze swojej winy, producent nam nie pomoże.

Odpowiedni dobór urządzenia

Dobra niszczarka to niszczarka dopasowana do zadań, jakie będzie się przed nią stawiało. Dlatego już na etapie zakupu trzeba dobrze pomyśleć, co i jak intensywnie urządzenie będzie robiło. Potem konieczne jest też przeczytanie instrukcji, by nie popełniać jednego z wielu błędów wynikających z zaniedbań związanych z niewiedzą.

Typowe błędy użytkowników niszczarek

Źle dobrane urządzenie do wyzwań dnia codziennego to najczęstszy problem niszczarek. Ułatwiamy sobie nimi pracę, więc masa osób robi to bez zważania na cokolwiek. Oznacza to, że tniemy dokumenty zalaminowane, spięte spinaczami bądź zszywkami lub umieszczone w koszulkach. Wiele niszczarek nie radzi sobie z takimi dodatkowymi wyzwaniami, przez co dochodzi do uszkodzenia głowicy, zablokowania noży czy zatrzymania różnych elementów ruchomych. Problemem jest również brak konserwacji. Przede wszystkim, nieregularne opróżnianie zbiornika na zniszczony papier, ale też brak smarowania noży.

Za dużo papieru

Każde urządzenie jest przeznaczone do pracy w określonych warunkach. Sprzęt do małego biura i domu nie da sobie rady przy codziennej intensywnej pracy. Znacznie większym problemem jest jednak zazwyczaj nawyk umieszczania w otworze niszczarki dużej ilości papieru, by cięcie odbyło się szybciej. Efektem tego jest blokowanie się noży. W urządzeniach posiadających funkcję cofania noży, jest to mniejszy problem. W urządzeniach bez tej funkcji czasami konieczna bywa interwencja serwisu. Tym niemniej, umieszczanie za dużych ilości papieru w niszczarce na raz jest najczęstszym powodem powstania uszkodzenia.

Trzeba też uważać na resztki papieru pozostające po bokach noży lub nawet bezpośrednio na nich. Są one tam utrzymywane przez siły elektrostatyczne, co może prowadzić do zablokowania się urządzenia w późniejszym momencie.     Regularnie czyszczona i oliwiona niszczarka będzie pracować nie tylko ciszej, ale i wydajniej. Regularny prosty serwis zdecydowanie zmniejszy tez ryzyko powstania awarii.

Typowe problemy i ich rozwiązania

Jeśli niszczarka zatrzyma się na dokumentach, należy ją odblokować mechanicznie ostrym narzędziem, na przykład nożyczkami, a potem naoliwić specjalnymi środkami w sprayu. Samodzielne zatrzymanie urządzenia zazwyczaj jest związane z uruchomieniem się jakiegoś zabezpieczenia, najczęściej termicznego. Dlatego najpierw warto dać niszczarce kilka chwil, by odpoczęła, zanim zacznie się podejmować konkretne działania.