Poziomy bezpieczeństwa niszczarek

1 grudnia 2018

Poziomy bezpieczeństwa niszczarek

Niszczenie dokumentów bywa sprawą rutynową, ale niekiedy jest naprawdę ważne i wymaga wzmożonej uwagi. W niemal każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i rodzaju dokumentów, jakimi obraca, używa się niszczarki. Poziomy bezpieczeństwa DIN to klasyfikacja, która pozwala na wybranie niszczarki tnącej papier odpowiednio drobno.

O konieczności odpowiednio dokładnego niszczenia różnych typów dokumentów coraz częściej mówią także przepisy prawa - nie tylko wewnętrzna polityka i przekonania firmy. Niszczenie wrażliwych danych można zlecić zewnętrznej firmie, choć większość firm zajmuje się tym samodzielnie.

Czym jest DIN?

Oznaczenie DIN znajduje się na wszystkich niszczarkach. Oznacza on możliwości niszczarki względem stopnia niszczenia dokumentów i nośników. Od roku 2012 stosuje się DIN 66399 - ta skala posiada 7 stopni bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne z nich.

Poziomy bezpieczeństwa niszczarek

Poziom S-1

Dla dokumentów wewnętrznych, w których nie znajdują się żadne poufne wrażliwe czy tajne dane. Ścinka może mieć do 12 mm szerokości.

Poziom S-2

Pasek powstały w wyniku zniszczenia kartki nie przekracza szerokości 6 mm. Wiele firm decyduje się właśnie na ten poziom niszczarki do niszczenia swoich wewnętrznych dokumentów.

Poziom S-3

To poziom, który dotyczy już poufnych danych, o charakterze wrażliwym.

Poziom S-4

Maksymalna powierzchnia ścinki to 130 milimetrów kwadratowych.

Poziom S-5

Pierwszy poziom niszczarek do dokumentów utajnionych. Pojedyncza kartka A4 jest dzielona na 2079 paseczków.

Poziom S-6

Bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa - ścinki mają nie więcej, niż 10 milimetrów kwadratowych, a więc jedna kartka zostaje zamieniona  ponad 6 tysięcy ścinków.

Poziom S-7

Maksymalny poziom, używany do danych ściśle tajnych. Każdy pasek ma maksymalnie 5 milimetrów kwadratowych.

Dodatkowe dane - na co zwrócić uwagę?

Jak jeszcze niszczarki dbają o tajność "powierzonych" im informacji? Nie tylko ścinają kartki na drobniutkie elementy, ale też mieszają je ze sobą, tak, by nikt nie był w stanie złożyć ich ponownie w całość i odczytać.Jaką niszczarkę wybrać do swojej firmy? Nie zawsze jest całkiem jasne, jaki poziom zabezpieczenia idealnie sprawdzi się w konkretnej firmie.

Stopień pierwszy pasuje raczej do firm, gdzie nie odbywa się obrót wrażliwymi ani poufnymi danymi - taka niszczarka skutecznie pozbędzie się np. biurowej korespondencji. Równie dobrze sprawdzi się tutaj dwójka. Trzeci poziom DIN to poziom idealny do analiz finansowych czy innych danych firmowych, które nie powinny wyjść poza firmę. Jeśli w danych są adresy, dane osobowe czy inne ważne informacje, lepiej wybrać poziom czwarty.

Poziom 5 oraz 6 jest dedykowany nośnikom i dokumentom o znaczeniu strategicznym czy dokumentacji sądowej. Z kolei niszczarki o DIN S-7 są niezastąpione wszędzie tam, gdzie używa się dokumentów ściśle utajnionych (np. wojsko). Warto również zwrócić uwagę na to, jak dokładnie niszczarka radzi sobie z nośnikami danych takimi, jak płyty CD i DVD. Niszczenie kart USB czy dysków twardych również może być mniej lub bardziej dokładne.