Rodzaje niszczarek - którą z nich wybrać?

9 grudnia 2018

Ranking niszczarek biurowych

Wybór niszczarek dokumentów jest dziś naprawdę spory. Urządzenia różnią się między sobą ceną, sposobem cięcia, wydajnością pracy, obsługiwanymi funkcjami, gwarancją... z pewnością warto trochę o nich poczytać przed podjęciem zakupowej decyzji. Jaka niszczarka sprawdzi się w domu, a jaka w dużej firmie? Czym kierować się, podejmując decyzję?

Podstawowe informacje

Specyfikacje techniczne niszczarek zazwyczaj zawierają informację o maksymalnej liczbie jednorazowo ciętych kartek (a także w ciągu doby!). Niszczarki muszą "odpoczywać" - przynajmniej mniejsze, tańsze modele. Najtańsze, dostępne za około 40 złotych, jednorazowo tną maksymalnie 5 kartek, a po 3 minutach pracy muszą odpocząć przez pół godziny. Profesjonalne, duże maszyny mogą pracować nawet całą dobę bez przerwy i tną dp 40 kartek naraz.

Nośniki danych i dokumenty papierowe

Większość niszczarek jest przystosowana do pracy z kartkami formatu A4, rzadziej zdarza się opcja cięcia formatu A3. Dokumenty są cięta na ścinki lub paski, w zależności od poziomu bezpieczeństwa, o którym będzie wspomniane poniżej.Wiele nowoczesnych modeli oprócz kartek tnie także nośniki danych - płyty DCD i CD, karty kredytowe. Takie niszczarki radzą sobie też ze spinaczami i zszywaczami.Ważnym parametrem, który powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze niszczarki, jest stopień tajności, którą określa norma DIN 66399. Reguluje siedem poziomów bezpieczeństwa niszczenia danych – w zależności od ważności i poufności dokumentów. Stosują się do niej producenci, dlatego przy opisie urządzenia powinieneś znaleźć informację, na jakiej szerokości paski lub ścinki zostaną pocięte dokumenty.

Poziomy bezpieczeństwa DIN

Norma DIN 66399 określa 7 stopni tajności niszczonych dokumentów. Najczęściej niszczarki pracują na drugim poziomie.P-1 – niszczarka tnie na paski po 12 mm; dokumenty mało istotneP-2 – paski 6 mm; nieco ważniejsze dokumenty firmoweP-3 – ścinki 2 mm; dokumenty z poufnymi i wrażliwymi danymi (np. niszczarka Fellowes P-48C)P-4 – ścinki maksymalnie 6 mm o powierzchni do 160 mm²; dokumenty szczególnie wrażliwe i poufne (np. Opus CS 2410)P-5 – ścinki o szerokości mniejszej niż 2 mm i powierzchni 30 mm²; dokumenty z tajnymi informacjamiP-6 –  ścinki nie szersze niż 1 mm o powierzchni 10 mm²; dokumenty z tajnymi danymi otoczonymi szczególną ochronąP-7 - ścinki o szerokości maksymalnie 1 mm i powierzchni 5 mm²; dokumenty ściśle tajne.

Niszczarki z niskiej, średniej, wysokiej półki

Żeby przekonać się, jaka jest różnica pomiędzy niszczarkami z wysokiej i niskiej półki, warto porównać dwa urządzenia - pierwsze z nich to Texet SC10N za 40 zł, a drugie Kobra 400 HS OM COMBI za ponad 18 000 złotych. Pierwszy model niszczy jednorazowo 5 kartek A4 o gramaturze 70 g (mniejsza, niż gramatura papieru do druku). Pierwszy stopień DIN, szerokość pasków 6,8 mm. Kosz mieści 10 litrów ścinek. Niszczarka powinna sprawdzić się na domowy użytek, dla jednej osoby.Z kolei drugi model tnie papier (19 kartek A4 ze zszywkami i spinaczami oraz 3000 płyt CD na godzinę) z szóstym poziomem DIN, z ogromną wydajnością. Może z powodzeniem sprawdzać się nawet w dużej firmie, gdzie codziennie niszczone jest wiele dokumentów.