Akcesoria do konserwowania niszczarek

26 listopada 2018

Konserwacja niszczarki biurowej

Niszczarka, choć nie jest zbyt wymagającym urządzeniem, potrzebuje jednak regularnej, solidnej konserwacji - nie sprowadzającej się do ścierania z niej kurzu. Takie działania sprawiają, że sprzęt służy dłużej. Producenci umieszczają dziś w niszczarkach mnóstwo systemów ostrzegających o uszkodzeniach i awariach. Niestety, te systemy czasami zawodzą.

To może przełożyć się na niedostatecznie precyzyjne zniszczenie dokumentów. O ile w przypadku niezbyt istotnych, wewnętrznych firmowych papierów nie będzie to zbyt problematyczne, o tyle niedostateczne zniszczenie dokumentów poufnych zwiastuje poważne kłopoty. Standardy zabezpieczeń są bezlitosne, dlatego lepiej dbać o prawidłowe działanie niszczarki.

Dlaczego niszczarka ulega awarii?

Do najczęstszych uszkodzeń i awarii niszczarek można zaliczyć zacinający się papier, uszkodzenia noży tnących, zbyt szerokie przecięcia. Takie problemy dotyczą nie tylko starego typu urządzeń, ale i niszczarek całkiem nowych. Przyczyna bywa nieprawidłowa konserwacja urządzenia. Brak smarowania niszczarki oraz oczyszczania ostrzy prowadzi do właśnie takich problemów.

Jak zapobiegać awariom?

Sercem niszczarki są sprawne, dobrze działające noże tnące. Trzeba je regularnie oczyszczać i smarować, by zachowały prawidłowe działanie. Używa się do tego specjalistycznego oleju, którym nasącza się kartkę papieru. Taki zabieg powtarza się kilkukrotnie, by noże zostały zakonserwowane. Dzięki specjalnym aplikatorom proces olejowania nie brudzi. Olej do niszczarek można kupić zarówno w buteleczce, jak i w formie już nasączonych kartek papieru. W takiej kartce zawiera się 6 ml oleju - jednorazowe zniszczenie wystarcza, by nasmarować noże. Następnie uruchamia się opcję reverse, równomiernie rozsmarowującą olej po nożach. Odpowiednio nasmarowane noże zapobiegają tez przyklejaniu się ścinek i minimalizują pylenie podczas niszczenia dokumentów.

Autorskie linie preparatów

Producenci niszczarek tworzą oczywiście własne linie produktów do ich pielęgnowania, szczególnie autorskie oleje. W rzeczywistości jednak różnice pomiędzy nimi nie są wcale wielkie. Olej można stosować uniwersalnie, nie tylko do niszczarek określonej firmy. Z pewnością olej niedopasowany do niszczarki marką jest lepszy, niż brak konserwacji urządzenia.Dzięki regularnemu używaniu oleju do smarowania noży niszczarka zachowuje dłuższą żywotność, olej zapobiega tez klinowaniu się papieru oraz zmniejsza głośność pracy. To z kolei liczy się w małych biurach i w przypadku niszczarek działających w ciągłym trybie.

Konserwacja automatyczna

Niektóre niszczarki, szczególnie te z najwyższych półek, posiadają system automatycznego oliwienia noży. Można go uruchamiać ręcznie lub ustawić używanie co kilkaset zniszczonych kartek. To świetna opcja wszędzie tam, gdzie niszczarki działają właściwie w sposób ciągły. W małych biurach lub w domu wystarczy oliwienie noży raz na jakiś czas. Takie zabiegi nie zajmują wiele czasu, a pozwalają na zachowanie urządzenia w doskonałym stanie na długie lata, jeszcze po gwarancji.