Baza wiedzy o niszczarkach cz. I

20 listopada 2018

Bezpieczne niszczarki dokumentów

Rodzaje niszczarek

Producenci mają do zaoferowania wiele różnych rodzajów niszczarek biurowych. Z racji tego, że wybór jest duży na początek trzeba sobie zawsze określić potrzeby i budżet jaki się posiada. W sklepach znajdziemy niszczarki do małych biur, domowe a także dla średnich i dużych firm. Podział ten dokonywany jest na podstawie tego jaką wydajność ma urządzenie jakie wybieramy. Duże firmy najczęściej mają duże sprzęty sterowane centralnie, które obsługiwać mogą całe piętra. Jeśli prowadzimy mała firmę, albo chcemy niszczarkę do domu to najlepszy będzie niewielki kompaktowy sprzęt™.

Klasa DIN 32757

Niszczarki dzieli się także pod kątem tego jakie dokumenty będą tam niszczone. W tym zakresie wyraźnie dzielą się urządzenia pozwalające na dwa rodzaje niszczenia papieru. Pierwszy niszczy na paski, drugi na ścinki. W przypadku niszczenia dokumentów posiadających wysokie klauzule tajności najlepsze są te, które niszczą na ścinki. Trzeba zaznaczyć, że oba te modele powinny ciąć zgodnie z normą DIN na określone wielkości. W tej normie wyróżnić można kilka stopni tajności a mianowicie: stopień I – materiały ogólne i korespondencja,stopień II – korespondencja wewnętrzna,stopień III – materiały poufne,stopień IV – materiały tajne,stopień V – materiały ściśle tajne.Przy bardzo zaawansowanych oraz drogich sprzętach można spotkać się również z klasą VI, która została stworzona na potrzeby amerykańskich agencji rządowych. Dedykowane dla nich niszczarki mogą zniszczyć papier na rozmiar 1x5 mm.

Jak wybrać niszczarkę?

Wybór niszczarki należy oprzeć na swoich potrzebach. Jeśli ktoś niszczy tylko dokumenty w pierwszym stopniu to podstawowy sprzęt o najniższych parametrach będzie dla niego najlepszy. I to właśnie takie niszczarki według rankingów sprzedawane są najliczniej. Taki sprzęt sprawdza się w małych firmach, przedsiębiorstwach prowadzonych w domu, a także w średniej wielkości firmach. Małe niszczarki można także wykorzystywać w użytku prywatnym. Bez względu na to jaka będzie wielkość urządzenia czy typ niszczenia niszczarka jest nadal takim urządzeniem, który musi mieć określony zespół parametrów. Są one ważne, aby można było wydajnie i skutecznie pracować przy zakupie niszczarki można je pominąć.

Wydajność niszczarki

Takim najważniejszym parametrem jeśli chodzi o ten sprzęt będzie jego wydajność. To temu trzeba poświęcić najwięcej czasu. Tanie niszczarki a zarazem te najmniej wydajne niszczą pięć kartek jednorazowo, po tym czasie muszą odpocząć. Wydajne niszczarki to modele, które mogą zniszczyć jednorazowo nawet 650 kartek. W trakcie całego procesu papier stanie się małymi skrawkami. Wydajność wpływa jak wiadomo na cenę urządzeń dlatego warto dopasować ten sprzęt do swoich potrzeb.

Wybierając niszczarkę trzeba także zwrócić uwagę na to jaka będzie szerokość wejścia na kartki tzn jak duże rozmiary dokumentów w takim sprzęcie będzie można niszczyć. Dodatkowo również warto będzie sprawdzić jak wygląda kosz, jak duża jest jego pojemność a tym samym jak często będzie trzeba go opróżniać. Duży koszt będzie praktyczny, ale trzeba jednocześnie liczyć się z tym, że takie urządzenie od razu tanie się większe.