Baza wiedzy o niszczarkach cz. II
Poziom hałasu
Tanie niszczarki to najczęściej urządzenia, które głośno pracują. Chociaż nie są one cały czas w użytku to w przypadku zniszczenia większej ilości kartek od razu generowany hałas będzie znaczący i może zacząć przeszkadzać. Przed zakupem warto więc sprawdzić z jakim natężeniem dźwięku dane urządzenie pracuje. Dobrze wybierać taki sprzęt, który nie przekracza pod kątem hałasu 50dB, jeśli będzie stał tam gdzie ludzie będą pracować. Funkcjonalność sprzętu Dostępne obecnie na rynku niszczarki mają również opcję niszczenia zszywek czy spinaczy biurowych.
W większości nowych modeli ta opcja istnieje, by nie trzeba było dokumentów rozpinać przed tym jak zostaną one zniszczone. Coraz więcej urządzeń posiada także opcje niszczenia kart magnetycznych, płyt, kart kredytowych czy dyskietek komputerowych.
W zaawansowanych modelach znajdziemy opcje umożliwiające zniszczenie pudełek kartonowych, puszek po napojach czy nawet plastikowych butelek. Z pomocą niszczarki można więc unicestwić wiele różnych niepotrzebnych przedmiotów. Aby jednak sprzęt taki sprawnie działał a użytkowanie było wygodne trzeba sprawdzić jakie opcje ma dane urządzenie. Pojawiają się tam różnorakie funkcjonalności w tych urządzeniach
Start/Stop – pozwala to na automatyczne uruchomienie niszczarki, gdy tylko system wykryje papier w szczelinie, po tym jak zostanie pocięty od razu sprzęt będzie wyłączony.
Systemy zabezpieczające – to systemy dzięki którym mechanizm będzie można cofnąć jeśli dojdzie do jego zapchania. Pojawiają się także zabezpieczenia dzięki którym będzie się można chronić przed sytuacją, w której można by włożyć palce w mechanizm tnący.
Podajnik na papier – to opcja bardzo wygodna, gdy chce się zniszczyć więcej dokumentów, będzie można bowiem włożyć do urządzenia więcej dokumentów, które automatycznie będą pobierane do szczeliny i niszczone w takiej ilości, która jest odpowiednia dla wydajności danego urządzenia.
Pojemnik na odpady – jeśli chodzi o pojemnik na odpady ciekawą opcją jest taka, w której pojawia się segregacja. W ten sposób będzie można mieć pojemnik podzielony na kilka komór, gdzie pojawiać się będą papier, płyty CD, karty kredytowe czy inne.
Kółka – funkcjonalność taka będzie przydatna jeśli kupuje się urządzenie, które ma większe gabaryty, pozwala na proste transportowanie z jednego miejsca na drugie bez konieczności dźwigania tego sprzętu.
Kosz zamykany na klucz – funkcja ta jest przydatna w firmach, które niszczą dokumenty o najwyższym statusie tajności i nie chcą by ścinki weszły w posiadanie osób, które nie mają mieć do nich dostępu.
Ile kosztuje ten sprzęt?
Niszczarka w podstawowej formie nie jest drogim biurowym sprzętem. Mały model, który pozwala na zniszczenie kilku kartek, nie posiada żądnych funkcjo dodatkowych, można kupić już za niecałe 100 złotych. Jednak w rankingu niszczarek dominują sprzęty nieco lepszej jakości, których ceny będą między 200 a 300 złotych. Takie niszczarki oferują większą wydajność a także pozwalają niszczyć więcej niż jedną kartkę papieru. Zbudowane są także z lepszych materiałów. Osoby, które szukają centralnych niszczarek, a więc dużych kombajnów, które niszczyć mogą praktycznie wszystko i w bardzo szybkim tempie mogą za taki sprzęt wydać nawet kilka tysięcy złotych.