Jak wybrać niszczarkę do dokumentów?

9 grudnia 2018

Funkcje niszczarek biurowych

Niszczarki do dokumentów są urządzeniami, które pozwalają na usuwanie poufnych danych poprzez niszczenie dokumentów. Producenci niszczarek oferują coraz to nowsze i bardziej praktyczne rozwiązania, takie jak możliwość niszczenia wielu kartek na raz, czy też możliwość niszczenia płyt CD lub kart kredytowych i innych. Duży wybór modeli dostępnych na rynku nie sprawia, że wybór jest łatwiejszy.

Dowiedz się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kiedy chce wybrać niszczarkę dopasowaną do naszych potrzeb.

Poziom bezpieczeństwa niszczarki

Niszczarki mają różne stopnie bezpieczeństwa, wyróżnia się ich pięć, im wyższy stopień bezpieczeństwa niszczarki, tym pewniejsi możemy być tego, że zniszczone dane są bezpieczne. Im wyższy stopień bezpieczeństwa, tym bardziej niszczarka niszczy dokumenty. Jeśli chcemy zniszczyć dokumenty, do których dostęp mają wszyscy pracownicy i nie są one szczególnie poufne, wystarczy niszczarka z pierwszym stopniem bezpieczeństwa. Niszcząc najbardziej poufne dane należy wybrać model o piątym stopniu bezpieczeństwa.

Szybkość niszczarki

Różne modele niszczarki mogą jednorazowa niszczyć różną ilość kartek. Im więcej dokumentów mamy do niszczenia, tym większa powinna być wydajność niszczarki. W miejscach, gdzie niszczarka jest codziennie w użyciu, warto wybrać taki model, który ma specjalny podajnik do papieru. Wystarczy włożyć tam papier, uruchomić urządzenie i nie trzeba nadzorować jego pracy.

Wielkość kosza na papier

Kosze na zniszczone dokumenty w niszczarkach mogą mieć różną wielkość - od kilku do nawet kilkuset litrów pojemności. Rozmiar kosza na odpadki należy dobrać tak, aby korzystanie z niszczarki było komfortowe i bez konieczności ciągłego opróżniania zbiornika. Warto przy tym pamiętać, że pocięty w paski papier zajmuje o wiele więcej miejsca, niż papier w całości lub w ścinkach. Lepiej wybrać model z trochę za dużym koszem, niż taki, którego kosz jest za mały.

Hałas urządzenia

Niszczarki bardzo często znajdują się w pomieszczeniach biurowych, w których ciągle ktoś przebywa. Poziom hałasu jest więc bardzo ważnym parametrem. Niszczarka nie może być za głośna, inaczej będzie rozpraszać pracujące wokół osoby.

Marka urządzenia

Lepiej wybrać niszczarki renomowanych, znanych firm, niż takie, o których nie wiemy nic. Znana firma to także gwarancja tego, że dostępne są ewentualne części do naprawy, a zepsucie niszczarki nie będzie wiązać się  koniecznością jej wymiany.

Cena urządzenia

Na rynku dostępna jest ogromna rozpiętość modeli -od bardzo podstawowych niszczarek, po bardziej zaawansowane urządzenia, które pozwalają także na niszczenie płyt CD czy mają dwa mechanizmy tnące i pojemniki. Lepiej wybrać tańsze rozwiązanie, czy droższy, ale bardziej zaawansowany model? Wszystko zależy od tego, jak często i w jakim charakterze chcemy korzystać z niszczarki. Jeśli podstawowe funkcje nam odpowiadają, to nie ma co przepłacać. Jeśli jednak korzystamy codziennie z niszczarki i musi ona być w stanie zniszczyć dużo dokumentów, warto wybrać droższy model - będzie on z pewnością służyć nam przez wiele lat. 

Więcej...