Niszczarka do dokumentów – na co zwrócić uwagę?

15 grudnia 2018

Jaka niszczarka do biura

Ochrona danych osobowych jest dziś niezwykle zaawansowana. Bardzo często dokumenty firmowe wymagają przepuszczenia przez niszczarkę. Jak wybrać najlepszy możliwy model?

Bezpieczeństwo niszczarki

Niszczarka powinna działać tak, by nie powodować żadnych zagrożeń. Dlatego warto zdecydować się na model wyposażony w specjalny czujnik, zatrzymujący prace, gdy otworu do wsuwania kartek ktoś dotknie (i nie będą to płaskie kartki ani karty i płyty). Warto też dopilnować, by niszczarka hamowała pracę przy wsunięciu zbyt grubego pliku papierów.

Jak drobno tnie dokumenty?

Istnieją dokumenty, przy których obowiązuje określona norma grubości ścinek po zniszczeniu. To w większości dokumenty zawierające poufne lub wręcz utajnione dane. Poziomów bezpieczeństwa jest obecnie siedem. W skrócie, im wyższy model, tym mniejsze będą ścinki po zniszczeniu dokumentu. Wewnętrzna korespondencja i dokumenty firmowe mogą być niszczone urządzeniami o poziomie P-1 oraz P-2. Ważne oraz poufne dane to poziomy P-3 i P-4. Tajne oraz ściśle tajne treści wymagają użycia niszczarek od P-5 wzwyż. Nie warto inwestować w niszczarkę P-6, jeśli w firmie nie pojawiają się ważne, tajne dokumenty.

Udogodnienia dla użytkownika

W dużej firmie, gdzie niszczone jest mnóstwo dokumentów, liczy się spora sprawność tego procesu. Warto więc wybrać modele z udogodnieniami dla użytkownika - na przykład z wysuwanym koszem na ścinki. Obudowa na kółkach i taki kosz to duet doskonały, pozwalający naprawdę sprawnie sprzątać i opróżniać niszczarkę po zakończonej pracy. Warto też skupić się na poszukiwaniu modeli, które nie pracują głośno. Biurowe zajęcia często wymagają skupienia i irytujące, nieustanne odgłosy towarzyszące niszczeniu dokumentów raczej go nie ułatwią. Nowoczesne, nawet dużych rozmiarów niszczarki są wyposażone w bardzo sprawne i cicho pracujące ostrza.

Grubość plików

Nowoczesne urządzenia niszczą już nie tylko kartki papieru, ale też spinające je zszywki, spinacze biurowe, a także elektroniczne nośniki danych - płyty CD, DVD, Blu-Ray oraz karty kredytowe i plastikowe dokumenty. Urządzenie, które jest w stanie niszczyć plastik powinno mieć wytrzymałe ostrza, ale także wlot osadzony na tyle głęboko, by chronić przed odpryskami. Ważna jest też maksymalna szerokość dokumenty, który jest w stanie pociąć niszczarka.

Modele warte polecenia

Wśród modeli wartych polecenia znajdują się między innymi:

1. Fellowes 99CI

Poziom bezpieczeństwa tego modelu to P-4, świetnie sprawdzi się w każdym biurze. Kosz na ścinki ma pojemność 34 litrów, niszczarka mieści naraz maksymalnie 18 kartek. Pracuje naprawdę cicho.

2. Opus TS 2215

Niszczarka mieszcząca naraz do 15 kartek A4, z wysuwanym koszem o pojemności 28 litrów. Oprócz kartek skutecznie niszczy też karty kredytowe oraz płyty CD i DVD. Silnik jest zabezpieczony przed przegrzaniem, a klasa bezpieczeństwa tego sprzętu to P-4.

3. Wallner S580

Świetnie sprawdzi się w małym biurze lub w domu. Posiada kosz na 14 litrów ścinek, naraz niszczy maksymalnie 8 kartek. Norma bezpieczeństwa wynosi P-2.

Niszczarki do dokumentów na alibiuro.pl >>