Niszczarki - po co się ich używa?
Wyrzucanie dokumentów, zwłaszcza zawierających dane firmowe lub osobowe, nie powinno być procesem bezrefleksyjnym. Nawet, jeśli nie jest to strategia rozwoju wojskowości ani dokument z diagnozą medyczną, pewne informacje po prostu nie mogą wpaść w niepowołane ręce - zabrania tego prawo oraz zwykła, ludzka przyzwoitość.
Niszczenie dokumentów jest konieczne w firmach (poddaje mu się listy płac, dane pracowników, informacje o podatkach, listy klientów, dane i raporty finansowe oraz sprzedażowe, życiorysy kandydatów do pracy i inne). Także w domu zaleca się niszczenie pewnych dokumentów, zanim trafią do kosza - dotyczy to szczególnie dokumentów z firm ubezpieczeniowych, z sądu, rachunków, wyciągów z kont, faktur. Jak odpowiednio zniszczyć dane, zanim zostaną wrzucone do kosza na plastik lub papier?
Niszczarka idealna do biura
Wszystkie biura lub urzędy powinny dziś mieć odpowiednią niszczarkę, która jest w stanie zlikwidować poufne i ważne dane. Nie zawsze musi to być solidna i droga maszyna, czasem wystarczy zwyczajna niszczarka o stopniu bezpieczeństwa DIN S-1 lub S-2 (lepiej). Jednak dane osobowe klientów powinny już być niszczone zgodnie z poziomem S-5. Dzięki dobrej niszczarce pod ręką personel nie musi tracić czasu i energii na zapobieganie temu, by dokumenty przedostały się w niepowołane ręce.
Z kolei w dużej firmie, gdzie dziennie produkowane jest naprawdę mnóstwo dokumentów, trudno wyobrazić sobie brak niszczarki dostosowanej do pracy ciągłej. Bardzo ważny parametr niszczarki do biura stanowi pojemność kosza na ścinki. Niszczarka przeznaczona do obsługi przez kilka osób powinna mieć co najmniej kilkudziesięciolitrowy kosz, modele obsługiwane przez całe piętro muszą mieć kosze kilkusetlitrowe. Inaczej opróżnianie kosza szybko stanie się mocno uciążliwe. Warto zwrócić uwagę też na wydajność pracy niszczarki, generowany hałas i stopień bezpieczeństwa - czyli to, na jak drobne skrawki potnie rzucony do niej papier (lub inny nośnik danych).
Niszczarki do domowego użytku
Niemal wszystkie domowe dokumenty zawierają poufne, osobiste dane. Wiele osób bezrefleksyjnie wrzuca je do kosza na papier, nie zastanawiając się ani przez chwilę, co się dalej z nimi stanie. Bardziej ostrożni drą je na duże kawałki lub gniotą - niestety, i to nie wystarczy, gdy ktoś postanowi odczytać dane. Niszczarka w domu to świetny sposób na ochronę swoich danych. nie musi być ogromna - w zupełności wystarczy czterdziestolitrowy kosz, urządzenie nie musi też być przystosowane do pracy ciągłej.
Czasami warto wybrać model, który oprócz papieru może też zniszczyć płytę CD, DVD lub kartę bankomatową. Niszczarka do domu nie może tez generować uciążliwego hałasu - maksymalnie 72 decybele, by nie uprzykrzać życia domownikom. Poziom bezpieczeństwa dedykowany danym osobowym to poziom powyżej P-4. Warto o to szczególnie zadbać - niestety, zniszczenie takich dokumentów niszczarką o DIN P-1 jest równie skuteczne, jak podarcie ich ręcznie na duże kawałki. Lepiej więc zainwestować w urządzenie niszczące skrupulatniej.