Niedoceniane niszczarki
Zwłaszcza od czasu wejścia w życie przepisów o ochronie danych osobowych, na znaczeniu bardzo zyskały przepisy odnośnie niszczenia dokumentów. Wszelkie informacje zapisane na papierze i innych trwałych nośnikach mogą spowodować negatywne skutki prawne, jeśli trafią do osób trzecich, jak również mogą bardzo zaszkodzić firmie, jeśli są to jej wewnętrzne informacje poufne, które nie mogą wypłynąć na zewnątrz.
Nowoczesna niszczarka jest w stanie sobie poradzić z papierem, ale też z płytami CD/DVD, a nawet kartami kredytowymi oraz dyskami twardymi komputerów. Najtańsze urządzenia można kupić już za mniej niż 100 złotych.
Uniwersalność
Współczesna niszczarka poradzi sobie prawie ze wszystkim, co się do niej wrzuci. Zwykle posiada osobne pojemniki na zmielone płyty i papier, co jest bardzo wygodne. Docenić warto także to, że niszczarki radzą sobie spokojnie z papierem pozszywanym zszywkami czy spinanymi spinaczami.
Ważne parametry
Istotnym parametrem niszczarki jest na pewno to, ile kartek papieru jest w stanie niszczyć równocześnie. Zazwyczaj jest to parametr ściśle skorelowany z mocą silnika. Ogromne znaczenie ma tutaj klasa niszczenia dokumentów. W warunkach profesjonalnych zazwyczaj ważne jest, by niszczarka nie tylko cięła dokumenty na paski, ale także cięła same paski pozostawiając konfetti. W praktyce okazują się też istotne takie kwestie, jak czas potrzebny do wykonania niszczenia, głośność tego procesu oraz wielkość pojemnika na zmielony papier. Znaczenie tych parametrów jest dość oczywiste.
Popularne modele niszczarek
Wśród najpopularniejszych niszczarek znajdziemy obecnie:
Media-Tech Shredder MT215 – niszczarka bardzo tania i dobrze radząca sobie z papierem, folią oraz kartami kredytowymi. Jakość cięcia jest stosunkowo niska, ponieważ otrzymujemy paski średnicy 7mm. Nadaje się do biura i do domu;
Esperanza Razor EN103 – niszczarka zamykająca się w przedziale cenowym od 150 do 200 złotych. Oceniona została na 3. poziom bezpieczeństwa DIN, co pozwala już z niej bezpiecznie korzystać. Radzi sobie z podstawowymi nośnikami, a także ze starymi dyskietkami. Posiada dość duży, siedemnastolitrowy pojemnik na ścinki, który dodatkowo jest zabezpieczony przez przypadkowym wysunięciem.
Dahle 22084 PaperSafe – niszczarka klasy średniej w cenie 500-700 złotych. Posiada 25-litrowy pojemnik na odpady podzielony na zmielony papier oraz na inne odpady. Jeśli mamy dane wrażliwe albo poufne, będzie to dobre rozwiązanie dla nich.
Fellowes 90s – warto stosować ją w miejscach, gdzie potrzeba skutecznego niszczenia dokumentów i innych nośników, a cena powyżej 1000 złotych nie jest większym problemem. Specjalna dioda poinformuje nas, jeśli pojemnik na papier się zapełni. Włożenie za dużej ilości kartek nie jest problemem, ponieważ urządzenie można ustawić na bieg wsteczny. Niszczenie płyt jest wygodne, bo odpryskujące elementy są wyłapywane przez specjalny kołnierz. Z tą niszczarką można liczyć nawet na 5 lat gwarancji na noże tnące.